Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zygmunt Wieliczka Powiat witkowski w okresie rewolucji ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:53, 30 Paź 2008    Temat postu: Zygmunt Wieliczka Powiat witkowski w okresie rewolucji ...

Obecne wydanie książki Zygmunta Wieliczki Powiat witkowski w okresie rewolucji niemieckiej 1918/1919, które przedkładamy Czytelnikom, jest wiernym powtórzeniem wydania pierwszego z 1964 roku. Sam jednak tytuł, który niesie z sobą pewne niezrozumienie, poszerzony został słowami: „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Witkowskiej”, czyniąc go bardziej jasnym, co odpowiada dzisiejszej zawartości książki, poszerzonej o aneksy. Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, iż nazajutrz po Powstaniu, już w 1919 r., Jan Cieślawski, sekretarz powiatowy, pisząc swoje wspomnienia z działań powstańczych we Witkowie, zatytułował je: „Powstanie Polski. Opis rewolucji w Witkowie w 1918 r.” Dzisiaj mamy inny bagaż skojarzeń i odniesień do terminu: rewolucja, co nie zmienia przekonania, że wydarzenia przełomu 1918/1919 roku, w Wielkopolsce i Witkowie, miały iście rewolucyjny charakter.
Wierność edytorska wydaniu pierwszemu wykłada się przede wszystkim w zachowaniu paginacji, tak ażeby Czytelnik obecnego wydania miał przed oczyma tą samą zawartość strony, jaką zawierało wydanie pierwotne. Podyktowane było to troską, aby wszystkie odniesienia, w dotychczasowych opracowaniach naukowych, do treści książki Z. Wieliczki - i w obecnym wydaniu znajdowały się na tej samej stronie. Stąd wprowadzić musiano na początku książki dodatkową paginację rzymską „małą”, co w efekcie daje stron paginowanych cyframi arabskimi, nie 220, ale razem 240.
W różnych egzemplarzach pierwszego wydania dołączane były dwa rodzaje errat - dostrzeżonych omyłek w druku. Za podstawę niniejszej reedycji służył egzemplarz opatrzony exlibrisem płk. dypl. dra Stanisława Biegańskiego (zob. str. V), zawierający erratę obszerniejszą. Wszystkie omyłki zostały naprawione, a w zakresie tylko niezbędnych korekt redaktorskich usunięto zauważone błędy, zwłaszcza w nazwiskach i załącznikach w tekście niemieckim. Inne, właściwe uwagi dodane do tekstu pierwotnego, wyróżniono nawiasem kwadratowym; terminy i zwroty łacińskie złożono kursywą; nazwiska, o ile było to konieczne, poszerzono w nawiasach kwadratowych o odnośne imiona. Nie rozwijano skrótów powszechnie używanych, jak: sierż., ppor., ale rozwinięto nadmierną skrótowość w wyrazach typu: wzgl. – względnie, tamt. – tamtejszego, b. – byłego, itp. Mimo tych zabiegów, nie możemy obecnego wydania, nazywać wydaniem krytycznym. To zadanie stoi przed przyszłym wydawcą.
Aneksy zawierają ilustracje wraz ze spisem; noty biograficzne, które na tym etapie udało się ułożyć, oraz skorowidze zwane indeksami. Niektóre fotografie reprodukowane były z kolorowej kserokopii, co wynikało z okoliczności, iż w efekcie kwerendy prowadzonej przez organizatorów rocznicowej wystawy w 1998 r., oryginały nie powróciły do właścicieli. Część ilustracji i not biograficznych, które zgromadził i sporządził Mariusz Zborowski, pochodzą ze zbiorów Sali Historii Witkowa. W skorowidzach nazwisk i miejscowości hasła zawarte w aneksie, dla odróżnienia złożono kursywą. Ze względu na powszechność występowania hasła: Witkowo, pominięto je w skorowidzu nazw miejscowości.
Grzegorz Musidlak


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:05, 30 Paź 2008    Temat postu: materiał prasowy

(materiał prasowy)

ZYGMUNT WIELICZKA:

POWIAT WITKOWSKI W OKRESIE
REWOLUCJI NIEMIECKIEJ 1918/1919.
(Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Witkowskiej).

Wydanie nowe, poszerzone
pod redakcją Grzegorz Musidlaka

NORBERTINUM
Lublin-Witkowo 2008

wydano dla uczczenia

90. rocznicy
wybuchu
Powstania Wielkopolskiego
na Ziemi Witkowskiej


Monografia Zygmunta Wieliczki powstała w 1933 roku w ramach prac dokumentacyjnych i badawczych działającego w latach 20. i 30. ub. wieku w Poznaniu Towarzystwa Dla Badań Nad Historią Powstania Wielkopolskiego. Spośród trzech egz. maszynopisów pracy o Witkowie, pożogę II wojny światowej przetrwał tylko jeden egz. z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i on stał się dla Autora podstawą do ogłoszenia jej drukiem w 1964 roku na emigracji w Brazylii.
Studium Z. Wieliczki o „Powiecie witkowskim w okresie rewolucji niemieckiej. 1918/1919” jest monografią źródłową, zawierającą szczegółowe przypisy i źródła w językach: niemieckim i polskim. Wśród prac naukowych o dziejach Powstania Wielkopolskiego jest bardzo ważnym i jednym z najczęściej cytowanych źródeł przez ówczesnych i dzisiejszych badaczy.
Żadne inne miasto nie posiada tak szczegółowej i wczesnej monografii swego udziału w zrywie powstańczym 1918/1919 r. (Wydarzenia w Witkowie stworzyły odosobniony wypadek w przebiegu powstania w całym zaborze pruskim, s. 23).
Za Słownikiem Biograficznym Powstańców Wielkopolskich możemy powtórzyć, iż Z. Wieliczka bardzo dobrze przedstawił nastroje i patriotyczną działalność wielkopolskiego miasteczka w przełomowym czasie. Sam Autor zaliczany jest do pierwszych, i w dobie międzywojennej, czołowych badaczy dziejów Powstania Wlkp. (Z. Grot); uznawany jest za doskonałego znawcę dziejów Powstania i jego historiografii, u którego należy cenić pasję badawczą (prof. A. Czubiński), a jego prace pozostają czołowym osiągnięciem naukowym tego okresu. Zmarł w 1975 r. w Brazylii.

Do podstawowego zrębu monografii Z. Wieliczki liczącej 138 str. Dodano blok unikalnych 100 fotografii ilustrujących działania i osoby Powstańców; opracowany został Skorowidz Osób i Nazwisk zawierający prawie 500 pozycji. W swej zdecydowanej większości są to nazwiska miejscowe i z terenu b. powiatu witkowskiego.
Sporządzony został również Skorowidz Nazw Miejscowości, osobowe Noty Biograficzne Powstańców i dokładny spis ilustracji. Książka liczy 240 stron formatu B5.

Redakcja książki:
Grzegorz Musidlak
tel. GSM 608/08-57-42
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin