Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tadeusz Kaczmarek autor Antoni Fornalski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:02, 03 Sie 2010    Temat postu: Tadeusz Kaczmarek autor Antoni Fornalski

Kaczmarek Tadeusz (1897 – 1974). Urodził się 24 października 1897 r. w Ostojach (daw. pow. rawicki) w rodzinie Celestyna i Julianny z Kowalskich. Od szóstego roku życia uczęszczał do miejscowej szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu pracował w gospodarstwie rodziców.
W 1916 r. wcielono go do armii niemieckiej i skierowano na front zachodni. W roku następnym został ranny w rękę. Pod koniec I wojny światowej zdezerterował i wrócił do domu rodzinnego. Od 3 stycznia do 12 lutego 1919 r. uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Pod dowództwem starszego sierżanta Wawrzyńca Mencla brał udział w akcjach zbrojnych o Ostoje, Szkaradowo i Jeziorki. 12 lutego 1919 r. dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozie Neuhamer. 1 listopada 1919 r., w ramach wymiany jeńców, został zwolniony i wrócił do rodziny.
Na początku lutego 1920 r. został powołany do służby wojskowej w 11. kompanii 69. Pułku Piechoty, z którym walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w Wojsku Polskim do 22 czerwca 1922 r. Zwolniony do rezerwy, osiedlił się w Mochach, gdzie zakupił 9-ha gospodarstwo rolne. 4 grudnia 1939 r. wysiedlony został z rodziną do Kosowa (pow. sokołowski, woj. warszawskie). Wiosną 1945 r. powrócił do swojej wioski. Zmarł 21 października 1974 r. Spoczywa na cmentarzu w Kaszczorze.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym (1973). Za udział w Powstaniu Wielkopolskim mianowano go podporucznikiem. Żonaty z Katarzyną Wojciechowską z Ostoi, miał siedmioro dzieci: Helenę (po mężu Pochanke), Józefa, Władysława, Stefana, Zofię (po mężu Toś), Franciszka i Mariannę (po mężu Pieśniak).
Archiwum Państwowe w Lesznie, akta ZBoWiD-u, sygn. 1915; Akta Zarządu Powiatowego ZBoWiD-u w Wolsztynie z lat 1970-1974; Informacje i pamiątki rodzinne córki Marianny Pieśniak z Moch.

opracował Antoni Fornalski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Wspomnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin