Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 9:28, 25 Lip 2012 Temat postu: 90 Rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski |
|
|
90 Rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski
22 czerwca 2012 rok w Katowicach na Placu Sejmu Śląskiego odbyły się uroczystości związane z 90 rocznicą wejścia części Górnego Śląska do Polski. Patronat na tymi obchodami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Cała uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym najpierw wciągnięto Flagę Państwową na maszt i odśpiewano Hymn Narodowy. Następnie gość honorowy Prezydent Bronisław Komorowski dokonał przeglądu poszczególnych formacji wojskowych i służb. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, w asyście marszałka województwa śląskiego Adama Matuszewskiego i prezydenta Katowic Piotr Uszoka oficjalne powitali głowę państwa Bronisława Komorowskiego. W dalszej część nastąpiły oficjalne przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, apel poległych i salwa honorowa.
Druga część uroczystości, to inscenizacja wkroczenia Wojsk Polskich na Górny Śląsk, tutaj aktorzy teatru śląskiego wcielili się w postacie historyczne ówczesnego wojewody Józefa Rymera, prezydenta Katowic Alfonsa Górnika, Wojciecha Korfantego, księdza prałata Jana Kapica i innych. Koń Gen. Stanisława Szeptyckiego został udekorowany wieńcem z biało-czerwonych kwiatów, a on sam przywitany po staropolsku przez jedną z mieszkanek śląska chlebem i solą. Potem nastąpił moment najbardziej uroczysty : powstaniec- inwalida, członek Sokoła w Szopienicach, Juliusz Chowaniec, rozbił młotem biało-czarny łańcuch żelazny, symbolizujący dawną pruską granicę i zawołał: „Pękajcie okowy niewoli. Górny Śląsk jest wolny, armio wkraczaj nań i połącz go z Polską”. Inscenizacja nawiązywała do różnych wydarzeń z tamtego okresu (26 czerwca 1922 roku ).
Wejście części Górnego Śląska do Polski był możliwe dzięki powstaniom śląskim i miejscu jakie zajęli w nim byli powstańcy wielkopolscy. Na uwagę zasługuje jakościowy aspekt pomocy militarnej poznaniaków dla powstań śląskich. Zasilili oni przede wszystkim szeregi dowódcze. Odnajdujemy ich w sztabach i służbach walczących wojsk. Ogromy wkład miało też wsparcie materialne i duchowe ze strony Wielkopolan.
Post został pochwalony 0 razy
|
|