Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uroczystość odsłonięcia tablicy w Ciosańcu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:28, 23 Lis 2010    Temat postu: Uroczystość odsłonięcia tablicy w Ciosańcu

10 listopada 2010 r. - na Cmentarzu Parafialnym w Ciosańcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej poległych Powstańców Wielkopolskich. Na miejscu zaniedbanego grobu z tabliczką NN gdzie pochowano rozstrzelanych w 1919 r. przez Niemców żołnierzy powstania Wielkopolskiego Franciszka i Adama Nowickich, których nazwiska gospodarze ustalili dopiero niedawno ustawiono kamień z tablicą z napisem „Mogiła Powstańców Wielkopolskich” Całą uroczystość poprzedziła uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez społeczność szkolną Zespołu Szkół w Ciosańcu pod kierunkiem pani Moniki Kempy- Bogdanowicz oraz p. Alicji Stefanowskiej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które reprezentowali prezes Koła nr 5 TPPW 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze pan mgr Mieszko Kamiński wraz z p. Pawłem Szpigunem, wiceburmistrz Sławy Krzysztof Gruszewski, miłośnik Sławy pan Alfred Rosler, przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej pan Jan Jaworski, a także dyrektor Zespołu Szkół w Ciosańcu pani Bogusława Olszewska, Radny Rady Gminy pan Sławomir Mazur, nauczyciel historii pan Robert Żarczyński, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół, Mieszkańcy wsi Ciosaniec oraz sołtys wsi Ciosaniec Zdzisław Siemczyk.

Po widowisku słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów oraz prezentacji multimedialnej do zebranej młodzieży i gości zwrócił się z kilkoma słowami podsumowania prezes Mieszko Kamiński wskazując na zanikanie wśród współczesnych pragnienia upamiętniania i utrwalania pamięci o przodkach oddających krew za Ojczyznę tym bardziej gdy miało to miejsce ponad 90 lat temu jak w przypadku Powstania Wielkopolskiego. Dlatego godnym szacunku jest postawa mieszkańców Ciosańca, którzy uchowali powstańczy grób przed niepamięcią i likwidacją. Młodzież poprosił o stałą opiekę nad odsłanianą dzisiaj mogiłą gdyż Ci nie umierają, którzy trwają w pamięci potomnych. Po przejściu na miejscowy cmentarz pan Prezes odmówił z zebranymi modlitwę za zmarłych i poprosił gospodarzy aby pomimo braku stuprocentowej pewności co do nazwisk pochowanych, oddać cześć braciom Franciszkowi i Adamowi Nowickim tabliczkami z nazwiskami w formie tzw. „poduszek” po obu stronach kamienia pamiątkowego, tym bardziej, że wspominają ich jako pochowanych w Ciosańcu powstańców źródła historyczne. Odsłonięcia tych tabliczek można by dokonać 12 marca w rocznicę ich śmierci, a gdyby zdobyto też ich zdjęcia pozwoliłoby to młodzieży na lepszą identyfikację z pochowanymi Powstańcami. Inicjatorom tablicy pamiątkowej bardzo spodobał się ten pomysł gdyż nie wymaga zmian, a tylko uzupełnia obecnego miejsca pamięci. Zamykając spotkanie na cmentarzu pan sołtys Ciosańca Zdzisław Siemczyk zwrócił się do zebranych ze słowami: Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca upamiętniającego wydarzenia z 1919 r. W szczególności dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego w Sławie oraz Burmistrzowi Sławy panu Cezaremu Sadrakule.


--------------------------------------------------------------------------------

Adam Nowicki – powstaniec wielkopolski (23 lata) – urodzony 23 grudnia 1896 r. w Wielichowie . Syn Cecylii i Jakuba Nowickich . Z zawodu robotnik. Sztandarowy kompanii wielichowskiej. Dnia 12 lutego 1919 zabrany pod Kargową do niewoli. W momencie transportowania jeńców próbował uciec z niewoli za co został rozstrzelany 12 marca 1919 r. Pochowany na cmentarzu w Ciosańcu gmina Sława.
Patrz: J. Jakubiak Żagański obóz jeniecki w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, „Wielkopolski Powstaniec” 2003 nr 9 s.32-37; T. Jabłoński Materiały do historii s. 132.

Franciszek Nowicki – powstaniec wielkopolski (40 lat) – urodzony 23 stycznia 1879 r. Z zawodu cieśla. Walczył w drużynie, a potem w kompani wielichowskiej. Zabrany do niewoli dnia 12 lutego 1919 r. pod Kargową. W czasie transportowania jeńców usiłował uciec z niewoli, za co został rozstrzelany 12 marca 1919 r. Pochowany w Ciosańcu, gmina Sława.
Patrz: J. Jakubiak Żagański obóz jeniecki w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, „Wielkopolski Powstaniec” 2003 nr 9 s.32-37; T. Jabłoński Materiały do historii s. 132.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Uroczystości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin