|
www.powstaniewlkp.fora.pl Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:11, 01 Lip 2008 Temat postu: Pomnik Generała Stanisława Taczaka |
|
|
Pomnik dla generała Taczaka
Pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego generał Stanisław Taczak będzie miał swój pomnik w Mieszkowie koło Jarocina, gdzie się urodził. Budowę monumentu sfinansuje gmina Jarocin, której pomogą inne samorządy.
„Generał, który miał olbrzymi wkład w zapoczątkowanie zwycięskiego zrywu zbrojnego, nie ma w Polsce ani jednego pomnika. Dlatego w
przypadającą w tym roku 90. rocznicę wybuchu Powstania samorząd wystąpił z inicjatywą uczczenia tego wielkiego Wielkopolanina” - poinformowała Karolina Makowska z jarocińskiego magistratu.
Koszt budowy posągu to 200 tysięcy złotych . Pomnik będzie miał 2,5 m wysokości, zostanie odlany z brązu”. Autorem projektu pomnika jest Rafał Nowak, a konsultantem historycznym – profesor Bogusław Polak - biograf Taczaka.
Posąg ma przedstawiać postać generała w mundurze wielkopolskim, wzorowaną na fotografii z 26 stycznia 1919 r. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 16 stycznia 2009 r., w 90. rocznicę przekazania dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim przez ówczesnego majora Stanisława Taczaka generałowi Józefowi Dowbór-Muśnickiemu.
Uroczystości 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w południowej części regionu odbędą się w wielu miejscowościach. M.in. w Ostrowie Wlkp. planowana jest na listopad wielka inscenizacja historyczna. Jej autorzy chcą przypomnieć powstańcze dni 1918 r. oraz powołanie tzw. Republiki Ostrowskiej.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą
Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów.
Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r.
Ponad 70-tysięczna, jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię. Żołnierze prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Brali też udział w powstaniach śląskich.
2008-06-21 23:34
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Unikatowy pomnik generała Stanisława Taczaka w Mieszkowie
Generał Stanisław Taczak – pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego, który miał olbrzymi wkład w zapoczątkowanie zwycięskiego zrywu zbrojnego nie ma ani jednego pomnika w Polsce. Dlatego (w związku z przypadającą w 2008r. 90. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego) burmistrz Jarocina Adam Pawlicki wystąpił z inicjatywą budowy posągu zasłużonego Wielkopolanina, który zgodnie z założeniem zostanie wzniesiony w Mieszkowie, na skwerze przy trasie nr 11 w pobliżu nieistniejącego już domu, w którym urodził się generał Taczak. Dziwi mnie, że przez 90 lat w całej Wielkopolsce nikt nie wpadł na pomysł, by uczcić pamięć generała Taczaka. Mieszków, gdzie się urodził, jest do tego idealnym miejscem. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest jej bezpośrednie sąsiedztwo z trasą nr 11, którą każdego dnia przejeżdża 20 tys. samochodów – podkreśla Adam Pawlicki.
Inwestorem budowy pomnika jest Gmina Jarocin. Koszt wykonania zadania oszacowano na kwotę 200 tys. zł. Aby właściwie uczcić pamięć Stanisława Taczaka burmistrz Jarocina zaprosił do wspólnej realizacji przedsięwzięcia blisko 300 samorządów z Wielkopolski i z terenów objętych działaniami powstańczymi. Do chwili obecnej gotowość współfinansowania budowy pomnika wyraziły: powiat jarociński, miasto Leszno oraz gminy Janowiec Wielkopolski, Kórnik, Książ Wielkopolski i Pogorzela.
W wyniku przeprowadzonego konkursu autorem projektu 2,5-metrowej postaci odlanej z brązu zostanie artysta rzeźbiarz Rafał Nowak z Poznania. Konsultantem historycznym przedsięwzięcia został z kolei prof. Dr hab. Bogusław Polak, biograf generała. Jak będzie przebiegał proces powstania posągu? W pierwszym etapie powstanie gliniany model generała, który zostanie następnie odlany z gipsu. Model w skali 1:1 odlewnik potnie na kawałki, odleje je z brązu i pospawa w całość. Gotowy pomnik zostanie na koniec pokryty patyną - wylicza rzeźbiarz Rafał Nowak.
Odsłonięcie posągu, który będzie przedstawiał pełną sylwetkę Stanisława Taczaka w mundurze wielkopolskim wzorowaną na fotografii z 26 stycznia 1919r., zaplanowano na 16 stycznia 2009r. tj. dokładnie w 90. rocznicę przekazania dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim przez ówczesnego majora Stanisława Taczaka Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Patronat honorowy nad budową pomnika przyjął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 18:37, 17 Sty 2009 Temat postu: Generał Taczak ma swój pomnik |
|
|
Generał Taczak ma swój pomnik
Pierwszy w Polsce pomnik - pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka - odsłonili w piątek w Mieszkowie pod Jarocinem wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz i burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. 2,5-metrowy posąg przedstawiający postać generała w mundurze wielkopolskim stanął w pobliżu jego domu rodzinnego przy drodze krajowej nr 11. Codziennie przejeżdża nią kilka tysięcy aut, więc pomnik będzie widocznym symbolem.
Oddajemy dziś hołd postaci wybitnej, legioniście, pierwszemu naczelnemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego - powiedział w Mieszkowie, cytując list premiera, minister Rafał Grupiński.
Żałuję tylko, że nie ma tu mojej mamy. Ona od śmierci dziadka walczyła o pamięć, o przeniesienie prochów do Poznania, w ogóle o uznanie dziadka - bo o nim milczano. Pomalutku robiło się to coraz głośniejsze, i w tej chwili mamy to co mamy - wspaniały pomnik. To ogromna satysfakcja bo to jest zakończenie tych działań na rzecz pamięci dziadka - powiedział Jerzy Gogołkiewicz.
To pierwszy pomnik generała Stanisława Taczaka w Polsce. Uroczystość odsłonięcia monumentu poprzedziło nadanie imienia gen. Stanisława Taczaka Szkole Podstawowej w Mieszkowie oraz poświęcenie sztandaru. Uroczystości odbyły się w piątek, bo 16 stycznia, 90 lat temu, ówczesny major Stanisław Taczak przekazał dowództwo nad Powstaniem Wielkopolskim generałowi Józefowi Dowbór-Muśnickiemu.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 11:08, 20 Sty 2009 Temat postu: Jarocin w hołdzie Stanisławowi Taczakowi |
|
|
2009-01-19 | Jarocin w hołdzie Stanisławowi Taczakowi
Pierwszy w Polsce pomnik generała Stanisława Taczaka odsłonili w piątek, 16 stycznia, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz wnuk pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - Jerzy Gogołkiewicz. 2,5-metrowy posąg generała stanął na rynku w Mieszkowie, w sąsiedztwie nieistniejącego już rodzinnego domu Stanisława Taczaka. Ostatni raz stałem tak koło mojego dziadka 50 lat temu. Dzięki Państwu dziś znów mam taką możliwość - podkreślał w piątek wzruszony wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz. Oficjalne uroczystości na mieszkowskim rynku zainaugurowało nadanie imienia gen. Stanisława Taczaka Szkole Podstawowej w Mieszkowie, poświęcenie sztandaru, a także msza św. w intencji generała w Kościele pw. św. Wawrzyńca. W uroczystościach w samym sercu Mieszkowa uczestniczyli licznie zaproszeni goście m.in. dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Andrzej Plesiński, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Arkadiusz Błochowiak, przedstawiciele miast: Poznań, Leszno, Powiatu Jarocińskiego, oraz gmin: Kleczew, Kobyla Góra, Kórnik, Książ Wielkopolski, Janowiec Wielkopolski i Pogorzela, a także parlamentarzyści: Małgorzata Adamczak, Adam Rogacki, Wiesław Szczepański, Rafał Grupiński, Witold Sitarz, Maciej Orzechowski i Józef Racki. Odsłonięcie odlanego z brązu pomnika Stanisława Taczaka odbyło się dokładnie w 90. rocznicę przekazania przez niego dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Zainaugurował je przemarsz ułanów prowadzonych przez księcia Marka Kasperskiego. - Mam nadzieję, że w ten sposób pamięć o jego czynach i zasługach nie zaginie wśród przyszłych pokoleń. Nie wolno bowiem zapominać o tych, którzy kładli własne życie na szalę, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce - apelował gospodarz uroczystości, Jarosław Łukasiewicz. - Dziękuję Panu, Generale, za Pana męstwo i odwagę, za gotowość podjęcia wielkiego wyzwania i... za lekcję patriotyzmu, która jest zawsze aktualna. W akompaniamencie Marsylianki Wielkopolskiej w wykonaniu Orkiestry Dolnośląskiego Okręgu Wojskowego oraz salwy honorowej poświęcenia pomnika dokonał ksiądz prałat Jan Stanisławski. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie w ratuszu unikatowych statuetek Stanisława Taczaka. Za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej otrzymali je:
- Jerzy Gogołkiewicz - wnuk gen. Stanisława Taczaka,
- Prof. Bogusław Polak - biograf generała, konsultant historyczny budowy pomnika,
- Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski, patron honorowy budowy pomnika,
- Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, patron honorowy budowy pomnika, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Województwo Wielkopolskie,
- Ryszard Grobelny - Prezydent Miasta Poznania, projektodawca znaczącego wsparcia finansowego budowy pomnika przez Miasto Poznań,
- Stanisław Martuzalski - Starostwa Jarociński, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Powiat Jarociński,
- Tomasz Małolepszy - Prezydent Miasta Leszna, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Miasto Leszno,
- Teofil Marciniak - Burmistrz Książa Wielkopolskiego, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Książ Wielkopolski,
- Marek Wesołowski - Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Kleczew,
- Jerzy Przygoda - Wójt Gminy Kobyla Góra, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Kobyla Góra,
- Maciej Sobczak - Burmistrz Janowca Wielkopolskiego, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Janowiec Wielkopolski,
- Jerzy Lechnerowski - Burmistrz Gminy Kórnik, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Kórnik,
- Piotr Curyk - Burmistrz Pogorzeli, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Gminę Pogorzela,
- Stefan Mikołajczak - Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, projektodawca wsparcia finansowego budowy pomnika przez Ochotnicze Straże Pożarne.
źródło : [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|