|
www.powstaniewlkp.fora.pl Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 22:28, 14 Gru 2009 Temat postu: Dobosz Powstania Wielkopolskiego 2009 |
|
|
„Dobosz Powstania Wielkopolskiego”
Nagroda honorowa "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" przyznawana jest przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/11919 osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do popularyzacji i upamiętnienia czynu powstańczego Wielkopolan w latach 1918/1919. Ustanowiono ją w 1996 roku.
Dotychczas przyznano 56 nagród honorowych : 40 indywidualnych i 16 zbiorowych. Laureatami nagrody honorowej są historycy, regionaliści, literaci, artyści plastycy, muzealnicy itp. oraz instytucje, które upowszechniają tradycje zrywu powstańczego. Nagrodę honorową wręcza się uroczyście co roku, z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Statuetka Dobosza jest miniaturą pomnika Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Została wykonana przez Odlewnię Żeliwa Śrem S.A.
W 2009 roku laureatami nagrody honorowej TPPW „Dobosz Powstania Wielkopolskiego" zostali: Andrzej Jeziorkowski - prof. sztuk plastycznych z Poznania, Jarosław: Tomasz Łożyński regionalista z powiatu międzychodzkiego, Michał Pietrowski - historyk, regionalista z Kożmina Wlkp. oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3. Bastion Grolman" i Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy.
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości w dniu 14 grudnia 2009 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.
Podczas uroczystości w dniu 14 grudnia br. zostały również wręczone odznaki honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
„Wierni Tradycji".
TPPW ustanowiło odznakę „Wierni Tradycji" 30 stycznia 2009 r. Odznaka przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym zasłużonym w krzewieniu wiedzy i tradycji związanej z powstaniem wielkopolskimi918/1919 oraz w sposób szczególny wspierających realizację idei Towarzystwa.
Przyznaje ją Kapituła - Prezydium ZG TPPW na wniosek zarządów oddziałów i kół TPPW oraz członków Zarządu Głównego.
Po raz pierwszy wręczane były w dniu 7 marca 2009 r. podczas uroczystości jubileuszowych 20-lecia powstania TPPW. Odznakę otrzymały wtedy 34 osoby oraz 6 wyróżnionych szkół. Szkoły wyróżnione Odznaką Honorową „Wierni Tradycji” to: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Poznaniu, Zespół Szkół we Wronkach, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu .Zespól Szkół Publicznych nr 1 w Żninie, Zespól Szkół w Obrzycku i Zespół Szkół nr 3 w Pleszewie.
W dniu 14 grudnia b.r. odznakę honorową TPPW„Wierni tradycji" odebrali:
- O. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości i Kapę an TPPW,
- Józef Grajek - prezes Towarzystwa Pamięci gen Józefa Dowbora Muśnickiego
- Edward Dudziński - dyrektor Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, odtwórca roli U. Paderewskiego,
- Ryszard Łuczak - dyrektor Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I.J.Paderewskiego,
- Jan Majewski - działacz Towarzystwa Farmaceutów, fundator tablicy pamiątkowej z Poznania,
- Jan Graczyk - Wójt Gminy Lubasz,
- Henryk Kazana - Burmistrz Miasta i Gminy Ujście,
- Wiesław Kończal - Burmistrz Pakości,
- Adam Pawlicki - Burmistrz Jarocina,
- Jacek Pietraszko - dyrektor Zespołu Szkół w Żninie,
-Janusz Wolski - zastępca Komendanta Chorągwi ZHP w Poznaniu im. Powstańców Wielkopolskich
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Pon 22:30, 14 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 19:02, 17 Gru 2009 Temat postu: Laureaci Dobosza 2009 |
|
|
LAUREACI NAGRODY HONOROWEJ TOWARZYSTWA PAMIĘCI
POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919
„DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO" w 2009 roku
l .Andrzej JEZIORKOWSK1 - profesor sztuk plastycznych, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Poznańskiej, był pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Jest znanym artystą dokumentującym w różnych formach plastycznych dzieje Poznania, w tym historię Powstania Wielkopolskiego Jest między innymi autorem rysunków w publikacji M. Rezlera o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, przedstawiających ze znawstwem tego okresu: umundurowanie, barwy i odznaki oraz oręż powstańców wielkopolskich i żołnierzy Armii Wielkopolskiej. W swoim dorobku autorskim ma wiele znaczków pocztowych i pocztówek obrazujących dawny Poznań oraz Powstańców Wielkopolskich, ponadto okolicznościowych plansz dotyczących 750-lecia lokacji Poznania i plakatów( wr tym plakatu Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego). Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W ostatnich latach aktywnie współpracuje z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego jako współorganizator i juror konkursów plastycznych, a także warsztatów plastycznych dla młodzieży szkolnej o tematyce powstańczej np. podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół i Drużyn Harcerskich we Wrześni. Jest miłośnikiem i znawcą dawnej barwy i broni żołnierskiej.
2. Jarosław Tomasz ŁOŻYŃSKI - regionalista i badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu międzychodzkiego. Z zawodu jest mgr. inżynierem mechanikiem Z jego inicjatywy powstało wiele opracowań, publikacji i dokonań popularyzujących zmagania powstańcze na odcinku I Batalionu Zachodniego. Opracował m. innymi szczegółowe kalendarium wydarzeń dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz listę uczestników na terenie powiatu międzychodzkiego, kilkadziesiąt biogramów inicjatorów i dowódców powstańczych, współpracował przy opracowaniu listy strat Powstania na terenie powiatu międzychodzkiego. Nawiązał współpracę i uzyskał materiały źródłowe z placówek archiwalnych i naukowych w kraju i za granicą.
Jest autorem „Sierakowskiego Zeszytu Historycznego" w całości poświęconego tematyce Powstania Wielkopolskiego i licznych publikacji w prasie lokalnej. Wygłosił cykl wykładów na temat Powstania Wielkopolskiego dla mieszkańców miasta i uczniów różnych typów szkół. Zainicjował i jest realizatorem upamiętniania miejsc walk i męczeństwa bohaterów Ziemi Międzychodzkiej, w tym Powstańców Wielkopolskich.
3. Michał PIETROWSKI - doktor nauk humanistycznych, historyk-regionalista, działacz kultury, dokumentalista historii Koźmina Wlkp. i okolic. Ma w swoim dorobku wiele publikacji historycznych, w tym artykułów o dziejach Powstania Wielkopolskiego.
Od wielu lat jest przewodniczącym Zespołu redakcyjnego periodyku „Szkice Koźrnińskie", w których opublikował między innymi: Materiały źródłowe do dziejów Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej, Dokument pamiątkowy na odsłonięcie Pomnika Powstań Narodowych za Wolność, Z dziejów harcerstwa koźmińskiego!916-1986, W 70. rocznice powstania, Nasza Mała Ojczyzna. Ponadto jest autorem biogramów koźmińskich powstańców w publikacjach „Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919" wydawanych przez Zarząd Główny TPPW. Jest także autorem monografii „Koźmin Wielkopolski i okolice".
Inicjuje i organizuje uroczystości i sesje popularnonaukowe poświecone Powstaniu Wielkopolskiemu. Posiada także zasługi w upamiętnianiu miejsc związanych z historią walk niepodległościowych. Jego działalność popularyzatorska znalazła duże uznanie społeczne, zwłaszcza w środowiskach szkolnych.
4. STOWARZYSZENIE GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „3,BASTION Grolman"
Stowarzyszenie "Grolman" od kilku lat organizuje w Poznaniu i wielu miastach Wielkopolski inscenizacje historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Z dużym uznaniem społecznym spotykali się prezentując rekonstrukcje historyczne na Placu Wolności w Poznaniu w czasie kolejnych obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego. Na szczególne uznanie zasługuje aktywna działalność Stowarzyszenia w roku obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Członkowie Stowarzyszenia "Grolman" uczestniczyli w szkolnych lekcjach historii opowiadając o historii Powstania Wielkopolskiego, prezentując jednocześnie mundury, odznaki powstańcze i uzbrojenie uczestników zrywu niepodległościowego. Ubrani w historyczne mundury prezentowali również „powstańców wielkopolskich" podczas uroczystości rocznicowych w Warszawie w 2008 r.
Dużą popularnością cieszyła się rekonstrukcja „Obozu powstańczego" wyposażonego w dawne uzbrojenie i urządzenia (np. kuchnia polowa z okresu powstania).
Uczestniczyli ponadto w licznych uroczystościach i imprezach, występowali też w telewizji w scenkach ilustrujących dzieje Powstania.
5. POMORSKIE MUZEUM WOJSKOWE w Bydgoszczy - gromadzi pamiątki związane z wojskowymi dziejami Pomorza i Kujaw począwszy od Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 po czasy współczesne. Pomorskie Muzeum Wojskowe - od wielu lat upowszechnianie wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego traktuje jako jedno z podstawowych zadań. W Muzeum znajduje się około 1000 jednostek archiwalnych dotyczących Powstania zebranych w 50 spuściznach po Powstańcach Wielkopolskich. Są to : zdjęcia, relacje i zbiór broni używanej w Powstaniu. Zbiór falerystyki obejmuje kilkadziesiąt odznaczeń i odznak nadawanych powstańcom, a zbiór sztuki - dziesiątki medali pamiątkowych i dzieł sztuki poświęconych zrywowi powstańczemu. W salach muzealnych od kilkunastu lat podczas wystaw czasowych i prezentacji okolicznościowych muzealnicy prezentują i upowszechniają czyn powstańczy, szczególnie na froncie północnym Powstania Wielkopolskiego.
W ramach działalności naukowej Muzeum opracowało słownik biograficzny bydgoszczan - powstańców wielkopolskich.
Na podkreślenie zasługuje współdziałanie z Oddziałem Kujawsko-Pomorskim Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w kultywowaniu wiedzy i pamięci wśród młodzieży szkolnej. W 2008 roku po raz dziesiąty organizowano konkurs plastyczny „Powstanie Wielkopolskie w naszej pamięci".
W ramach obchodów 90. rocznicy Powstania, Pomorskie Muzeum Wojskowe wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej brało udział w okolicznościowych uroczystościach w Żninie i Rynarzewie.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|