Zdzisław
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 19:24, 14 Paź 2012 Temat postu: Pamiętamy i kontynuujemy |
|
|
Dr Zdzisław Kościański, „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy i kontynuujemy „
Szereg potrzeb pracy od podstaw nad budowaniem naszej tożsamości i samoświadomości ujawniło się po dwudziestu latach od odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Jest to szczególnie istotne dla narzędzi umacniania kruchych więzi społecznych, które uległy rozluźnieniu w okresie transformacji politycznej. Dodajmy, w czasie kiedy zbyt dużo mówi się o osiąganiu celów tylko dla własnego prestiżu oraz szybkich zysków finansowych. Ważną rolę w promowaniu współpracy regionalnej odgrywają pozyskiwane fundusze zewnętrzne. Warto zauważyć, iż w przyjaznym klimacie współpracy przypomnienia społeczeństwu tradycji niepodległościowej pojęły się stowarzyszenia lokalne działające na terenie dawnego frontu zachodniego powstania a dziś gmin województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego. Pozyskały one środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
W dniu 28 września 2012 roku w Zespole Szkół w Kopanicy odbyła się impreza podsumowująca prowadzony od kilku lat projekt poświęcony upamiętnieniu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W zaplanowanych na ten dzień działaniach wzięli udział dorośli i młodzież z Lokalnej Grupy Działania KOLD, Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej Leader oraz Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła. Organizatorzy na czele z prezesem LGD RK Witoldem Silskim oraz kierownikiem biura Regionu Kozła w Kargowej – Szczepanem Sobczakiem przygotowali rajd pieszy młodzieżowy połączony z konkursem po miejscach związanych Powstaniem. Także rajd rowerowy na trasie: Kopanica, Chobienice, Grójec Wielki, Babimost, Wąchabno, Kopanica, miał za cele odszukiwanie miejsc pamięci czynu niepodległościowego 1919 roku. Przed wręczeniem nagród i dyplomów, w obecności sztandarów szkolnych związanych z tradycją Powstania, uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji dr. Z. Kościańskiego i Dariusza Poszwińskiego. W trakcie uroczystości dr Z. Kościański (Przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu), w asyście Ryszarda Wosińskiego (Prezesa Koła TPPW w Grodzisku Wielkopolskim) oraz Antoniego Fornalskiego (Prezesa Koła TPPW w Przemęcie) odznaczył Prezesa Koła TPPW gminy Siedlec - Dariusza Poszwińskiego odznaką honorową „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. Wyróżniony w swoim dorobku posiada m.in. film dydaktyczny na temat przebiegu czynu zbrojnego w gminie Siedlec.
Dzięki działaniom powyższych stowarzyszeń nie ulegną deprecjacji miejsca związane z historią i tradycją powstania wielkopolskiego. Powstały powstańcze trasy turystyczne, zgromadzono na forach internetowych bogaty materiał dokumentacyjny oraz przygotowano okolicznościowe wydawnictwa. Akcje oznaczania grobów uczestników tego czynu zbrojnego: poległych i zmarłych, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach pozwalają liczyć, iż nie pozostaną one bez opieki. Ochrona dziedzictwa powstańczego przed instrumentalizacją, arbitralnymi rozstrzygnięciami różnych organów i osób biorących pod uwagę względy tylko finansowe lub polityczne jest sprawą fundamentalną dla naszej pamięci o przeszłości. Mam nadzieję, że powyższe działania przypominające tradycję powstańczą, w związku z zakończeniem projektu przez stowarzyszenia, nie umrą śmiercią naturalną i nie pójdą w zapomnienie. Zaprzecza temu m.in. hasło projektu: „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy i kontynuujemy „
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Zdzisław dnia Nie 19:25, 14 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
|
|