Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna www.powstaniewlkp.fora.pl
Forum Komisji Historycznej TPPW w Poznaniu. Prosimy o zarejestrowanie się.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dobosz dla Muzeum Okręgowego w Lesznie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdzisław




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:14, 15 Gru 2016    Temat postu: Dobosz dla Muzeum Okręgowego w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie prowadzi od wielu lat działalność, której celem jest przybliżanie mieszkańcom regionu dziejów Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Działania te skierowane są szczególnie dla młodzieży szkolnej. Wiedza o Powstaniu utrwalana jest m.in. poprzez gromadzenie różnych pamiątek oraz działalność wystawienniczą i edukacyjną.
W budynku Muzeum Okręgowego na pl. Metziga, na wystawie stałej „Dzieje Leszna”, zorganizowano ekspozycję ukazującą, przyczyny, przebieg i skutki powstania.
Leszczyńskie muzeum było organizatorem wielu wystaw czasowych, w tym dużych rocznicowych - ostania miała miejsce z okazji 90. rocznicy wybuch powstania i nosiła tytuł „W 90. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Grupa Leszno”. Z okazji tej rocznicy wydano rocznicowy plakat oraz publikację pt. „W 90-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918/1919” w opr. dr. Eugeniusza Śliwińskiego.
Od wielu lat pracownicy Działu Historii prowadzą lekcje muzealne pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”. Młodzież gimnazjalna i ze szkół ponadgimnazjalnych ma możliwość zapoznania się z przyczynami, przebiegiem i skutkami Powstania. Poznaje sytuację polityczną w chwili jego wybuchu i sytuację militarną na wszystkich frontach, ze szczególnym uwzględnieniem walk na froncie południowo – zachodnim Wielkopolski i działań Grupy „Leszno”. Podczas zajęć prezentowane są fotografie, mapy, utwory muzyczne i poetyckie oraz teksty źródłowe. Prowadzone były i są wykłady dla członków Klubu Seniora, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz prelekcje dla młodzieży w Lesznie, Gostyniu, Kościanie i Rawiczu.
W ramach współpracy ze szkołami miasta Leszna i regionu, Muzeum, udostępnia materiały promujące Powstanie, które wykorzystywane są przy okazji wystaw okazjonalnych lub uroczystości szkolnych, chociażby z okazji nadania imienia Powstańców Wielkopolskich. W 2002 r. zorganizowano w zespole Szkół Gminnych Wijewo w Brennie wystawę czasową „Powstańcom cześć i chwała”. Ekspozycja przybliżyła uczniom szkoły i społeczeństwu lokalnemu przyczyny i skutki Powstania Wielkopolskiego, które jako pierwsze po 123 latach zaborów było powstaniem w pełni zwycięskim. Wystawa prezentowała reprodukcje dokumentów, odznak i zdjęć w tym: zdjęcia przywódców, odezwy wzywające do wstąpienia w szeregi oddziałów powstańczych, mapki przedstawiające pozycje powstańcze na odcinku poł.–zach. Wielkopolski, żołnierzy „ Grupy Leszno‘’, odznaki pamiątkowe, zdjęcia pomników upamiętniających walki powstańców. Organizatorzy wystawy główny nacisk położyli na walki toczące się w okolicy Wijewa i Brenna oraz osoby biorące w nich udział. Wystawa czynna była od 18. 04. 2002 do 31. 12. 2002 r. W 2003 r. wraz z oddaniem sali gimnastycznej i nadaniem imienia szkole „Powstańców Wielkopolskich” ekspozycja przeniesiona została do sali na ten cel przygotowanej.
W kwietniu 2006 r. zorganizowane zostało w Lesznie, przy współpracy Muzeum, „XV Ogólnopolskie Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego n.t. Grupa „Leszno” Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Pokłosiem tego seminarium jest wydawnictwo pt. „Mocą Bóg, celem Ojczyzna. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, pod red. pracownika Muzeum dr. Eugeniusza Śliwińskiego, wyd. w Lesznie w 2011 r.
4 marca 2009 r. Muzeum Okręgowe w Lesznie we współpracy z Archiwum Państwowym w Lesznie, Instytutem im. gen. dyw. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie oraz z Stowarzyszeniem Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego pplot. Zorganizowało, w Bibliotece Publicznej w Koszalinie, sesję naukową pt. „W 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Grupa „Leszno”.
Inną formą propagującą dzieje Powstania Wielkopolskiego są wszelkiego rodzaju publikacje. Autorzy pracujący w muzeum, wiele artykułów poświecili temu zagadnieniu. Można wymienić w tym miejscu chociażby takie publikacje jak: 17 Pułk Ułanów i 55 Pułk Piechoty w obranie ojczyzny 1919/1920 – 1939, wyd. Muzeum Okręgowe w Lesznie 1989, W. Omieczyński Poległych lista pamięci [w:] Przyjaciel ludu z. IV (XV), Leszno 1988, P. Bauer, W. Omieczyński, Śmigiel w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 (szkice). Śmigiel, wyd. Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne, 1988/1989, E. Śliwiński, Śliwiński Stanisław Bernard [w:] Słownik Biograficzny Leszna, Leszno 2004.
W 2014 r. l Muzeum było współorganizatorem „Rajdu pieszego” - szlakiem miejsc pamięci, z okazji 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 94. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Celem rajdu było upamiętnienie tych wydarzeń i nauka historii w myśl hasła: „uczyć-bawiąc” oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży szkolnej w oparciu o regionalne tradycje oręża polskiego. Apel o wzięcie udziału w rajdzie skierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych z regionu południowo-zachodniej Wielkopolski. W rajdzie wzięło udział 18 zespołów. Każdy zespół otrzymał 10 zadań do wykonania. Wśród zadań było m. in. strzelanie z broni pneumatycznej, tekst z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, odnalezienie na terenie Leszna miejsc pamięci narodowej związanych z Powstaniem i powrotem miasta do Macierzy, tekst sprawności fizycznej i wykonanie widokówki okolicznościowej. Raj dobył się 17 stycznia br. Z ramienia muzeum koordynatorem zadań był dr Eugeniusz Śliwiński.
17 stycznia 2015 r. w leszczyńskim ratuszu dr E. Śliwiński, pracownik Muzeum, wygłosił okolicznościowy referat związany z 95 rocznicą odzyskania niepodległości przez Leszno. Kilka dni później, 23 stycznia, w rawickim ratuszu, dr E. Śliwiński wygłosił referat o powstaniach na terenie Wielkopolski. 29 grudnia 2015 r. w Lesznie odbył się panel historyczny pt. „Niedocenione Powstanie”, w którym wzięli udział: dr Zdzisław Kościański, dr Eugeniusz Śliwiński i dr Marek Rezler. Panel prowadził redaktor Radia „Merkury”.
Od kilku lat w Muzeum Okręgowym w Lesznie znajduje się siedziba Leszczyńskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Pracownicy Muzeum od początku powstańczych seminariów kościańskich biorą w nich aktywny udział jako prelegenci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powstaniewlkp.fora.pl Strona Główna -> Kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin